یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

بررسی فساد فوتبال ایران در برزیل!؟


• روزنامه «جمهوری اسلامی» در واکنش به خبر سفر حمید رسایی، نماینده مجلس شورای اسلامی به رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل نوشته است: نکته قابل تأمل اینست که هیچکس نمی‌پرسد آیا فوتبال کشور واقعاً بقدری فاسد است که حتی برای مسابقات جام جهانی هم باید ناظر مبارزه با فساد فرستاد؟ ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
چهارشنبه  ۱۴ خرداد ۱٣۹٣ -  ۴ ژوئن ۲۰۱۴


اخبار روز - کرد سنندجی: از سال ۱٣۷۴ تاکنون, فوتبال در کانون مباحث مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است و هر بار تحت شرائط و مبتنی بر عوامل و عللی, مجلس وارد عرصه فوتبال می شود و بقول معروف مصداق ”خر بیآر و باقلا بار کن“ فوتبال را در بر می گیرد. در قانون اساسی جمهوری اسلامی طبق اصل ۷۶ این قانون, مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد.

پر واضح است که از منظر فلسفه وجودی مجلس در جهان, مهم ترین ابزار و مکانیسم عمل مجلس و پارلمان هر کشوری وضع و تصویب قانون است. راهکار دیگر مجلس بررسی, تحقیق, تفحص و سرانجام استیضاح است.

کمی به عقب بر گردیم. در مجلس فراکسیونی بنام کمیته و فراکسیون ورزش وجود دارد که در دوره های مختلف تشکیل مجلس, ترکیب اعضای آن از طیف های مختلف سیاسی در نظام تشکیل شده است. در کنار این کمیسیون در سال ۱٣۷۶ بعد از ناکامی های تیم ملی فوتبال در راهیابی به جام جهانی ۲۰۰۲ بدستور مهدی کروبی رئیس وقت مجلس, “کمیته ای برای بررسی مسایل و موضوعات و علل ناکامی تیم ملی فوتبال” تشکیل شد که شاخص ترین چهره این کمیته علی نظری نماینده اراک و عضو تحریریه روزنامه توقیف شده سلام و مدیر مسئول نشریه هفتگی ورزش و ارزش بود و عضو کنونی هئیت مدیره باشگاه استقلال. حساسیت فوتبال در آن مقطع زمانی چنان بالا رفته بود که مهدی کروبی رئیس مجلس در سخنان مبسوطی که در مجلس بیان کرد فوتبال را دومین دغدغه مردم و مسئولین نظام بعد از دفاع مقدس و جنگ خطاب کرد.

در آن برهه از تاریخ بعد از انقلاب ایران, مصطفی هاشمی طباء رئیس سازمان تربیت بدنی در طیف کارگزاران قرار داشت و مربی تیم ملی با گرایشات طیف راست سنتی و صفائی فراهانی رئیس فدراسیون فوتبال از طیف مشارکتی ها بودند. در مجلس شورای اسلامی نیز سه طیف مشخص فعالیت فراکسیونی داشتند. یکی طیف دوم خردادی ها که در اقلیت بودند/ دو دیگر, طیف راست که در اکثریت قرار داشتند و سرانجام طیف سوم که بیطرف و مستقل بودند (در ظاهر امر).

جنگ و جدال طیف ها در مجلس بر سر فوتبال بجائی رسید که ۱٣۰ نماینده مجلس با امضای نامه ای از محمد خاتمی رئیس جمهور وقت خواستنار اصلاح مدیریت ورزش کشور و سر و سامان دادن به وضعیت فوتبال شدند.

از روزنامه کیهان اگر بگذریم, نوبت به روزنامه جمهوری اسلامی می رسد که در یک اقدام غیر منتظره و به دور از سیاست کلی این روزنامه, با چاپ مقاله ای شدید الحن تحت عنوان “گوساله های سامری“ (۱) موضع گیری تندی در قبال طیف های درگیر در پارلمان و خارج از آن اتخاذ کرد.

بقول معروف و به مصداق ضرب المثل “آفتابه و لگن هفت دست شام و نهار هیچی” هم فراکسیون و هم کمیته تشکیل شده در آن موقع و بعد از آن نتوانست و نخواست که علل و دلایل ناکامی های فوتبال را ریشه ای و ساختاری بررسی کند و با صدور اطلاعیه ها و بیانیه های غیرکارشناسی و فاقد اساس تحقیقاتی, هم خود را مدتی سر گرم کرد و هم جامعه را!

حالا همان داستان و قصه ناتمام به گونه دیگری تکرار شده است که بقول – دانته- این بار از نوع “کمدی” آن است. روزنامه «جمهوری اسلامی» در واکنش به خبر سفر حمید رسایی، نماینده مجلس شورای اسلامی به رقابت‌های جام جهانی ۲۰۱۴ برزیل نوشته است: نکته قابل تأمل اینست که هیچکس نمی‌پرسد آیا فوتبال کشور واقعاً بقدری فاسد است که حتی برای مسابقات جام جهانی هم باید ناظر مبارزه با فساد فرستاد؟

این روزنامه در مطلبی با عنوان «جهت اطلاع» نوشت: محمدعلی پورمختار، رئیس کمیسیون اصل ۹۰ خانه ملت از سفر حمید رسایی رئیس کمیته مبارزه با فساد این کمیسیون به کشور برزیل همزمان با برگزاری مسابقات جام جهانی فوتبال خبر داد. به گزارش عصر ایران، وی درباره دلایل سفر رسایی به برزیل، گفت: آقای رسایی به عنوان رئیس کمیته مبارزه با مفاسد و همچنین مسئول پرونده فساد در فوتبال توسط کمیسیون اصل ۹۰ و مجلس به برزیل سفر می‌کند.

در بررسی‌های کمیسیون، مجموعه گزارشاتی مربوط به جام جهانی نیز داشتیم که به همین سان تصمیم گرفته شد آقای رسایی برای بررسی مسائل به برزیل اعزام شود. رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی افزود: "قرار است آقای رسایی با سفر به برزیل از نزدیک بر مباحث مرتبط با فوتبال ایران در جام جهانی نظارت کند و موضوعات مورد نظر را مورد بررسی قرار دهد." نکته قابل تأمل اینست که هیچکس نمی‌پرسد آیا فوتبال کشور واقعاً بقدری فاسد است که حتی برای مسابقات جام جهانی هم باید ناظر مبارزه با فساد فرستاد؟

در پی درج این مطلب و موضع گیریهای مشابه چند سایت و نشریه رسائی وارد میدان می شود و در پاسخ به منتقدان خویش در وبسایت خود با استناد به سخنان رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس مبنی بر این که این سفر با نظر و اصرار این کمیسیون و بعد از تصویب در کمیته سفرهای هیات رییسه مجلس صورت گرفته و وی از پذیرش این سفر اکراه داشته است، می نویسد: با این همه، سیل تخریب ها و توهین ها هم چنان ادامه دارد و من بنا بر اصرار برخی دلسوزان در پاسخ به این دلواپسان بیت المال فقط به یک مورد می پردازم تا جماعتی که از سفرم دلنگرانند را از دلواپسی بیرون بیاورم. تأکید می کنم که اصل توضیحات را طی چند روز آینده بعد از قطعی شدن سفر اعلام خواهم کرد.

وی تاکید کرده است: «حال سووال این است که اگر این سفر از نظر این رسانه های هوچی گر غیرضروری است طبعا پیکان تهاجم آنها - اگر تهاجم به حقی باشد که نیست - باید در درجه اول متوجه رییس کمیسیون اصل ۹۰ که آن را درخواست کرده و سپس کمیته بررسی سفرهای خارجی نمایندگان در هیات رییسه مجلس باشد که آن را تصویب کرده، نه نماینده ای که از حدود پنج ماه قبل، مسوول رسیدگی به یکی از پرونده های پرحاشیه شده و امروز به دلیل اشرافش به این پرونده به عنوان وظیفه اداری و سازمانی از طرف این آقایان مامور به انجام آن شده و البته هنوز هم از انجام آن اکراه دارد!»

آن چه که از ماهیت و چرائی این سفر بر می آید موضوع فساد در فوتبال که در ایران طبق معمول با شعار و تبلیغات همراه است، به تنهائی نیست و شواهد و قرائنی وجود دارد که نشان می دهد این سفر مرتبط با تغییرات در مدیریت فدراسیون فوتبال بعد از جام جهانی از یک طرف، و از طرف دیگر موضوع تبانی در مسابقات فوتبال در برزیل است که گفته می شود بی ارتباط با پرونده ی هسته ای ایران نیست که فعلا در همین حد سربسته به آن اشاره می شود... بر خلاف تصورات, رسائی و شافعی در برزیل تنها نیستند و گفته می شود که افراد دیگری از ونزوئلا و آمریکا به آنان ملحق می شوند.


(۱) گوساله های سامری گذشته از جنبه تاریخی آن که گوساله‌ای از طلا بوده‌است که سامری (به روایت قرآن) یا هارون (به روایت تورات) آنگاه که موسی به کوه طور رفته بود از زر ساخت و بنی اسرائیل را به پرستش آن دعوت کرد. در قلمرو فوتبال در حقیقت به مقاله منتقد انگلیسی بر می گردد که در اعتراض به تجدید نظر طلبی ”وینتربوتوم “مربی تیم ملی انگلیس که دو شکست در لندن و بوداپست مقابل مجارستان دریافت کرده بود و عنوان آن را “گوساله های ریودولاپلاتا ” گذاشته بود اشاره دارد و در آن مقاله جنجالی که در فوتبال جامعه محافظه کار انگلیس غوغائی بر پا کرد یادآور شده بود که اینک ما باید از گوساله های اروگوئه (گوساله های ریودولاپلاتا) درس بگیریم.

* استفاده از این مطلب با ذکر منبع (سایت اخبار روز) بلامانع است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست