یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

برزیل در آستانه ی جام جهانی
مردم معترض، دولت سرگردان، فیفا نگران سود


• روماریو فوتبالیست و سوسیالیست معروف برزیلی: رییس کنونی کشور ما فیفا است. فیفا در دولت برزیل یک دولت دیگر راه انداخته است. فیفا از برگزاری جام‌جهانی در برزیل ۴ میلیارد ریل (واحد پول برزیل) به جیب می‌زند؛ بدون آن‌ که حتی یک ریل هم مالیات بدهد ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
سه‌شنبه  ٣۰ ارديبهشت ۱٣۹٣ -  ۲۰ می ۲۰۱۴اخبار روز - کرد سنندجی: برگزاری جام کنفدراسیون ها در خرداد ماه سال گذشته تمرین و سنجشی بود برای میزان آمادگی برزیل در برگزاری جام جهانی ۲۰۱۴. اما, آن چه که طی برگزاری جام کنفدراسیون ها در برزیل روی داد بر خلاف تصور و انتظارات فیفا و دولت برزیل بود، زیرا خشم مردم و برگزاری تظاهرات نشان داد که اکثریت مردم مخالف میزبانی کشورشان هستند.
می توان ادعا کرد که بعد از “سپ هر برگر” مربی نامدار آلمان که با سخنان و عقاید آتشین خود جرقه به اردوی تیم ملی آلمان زد و به بازیکنان تیم ملتی شکست خورده در جنگ جهانی دوم روحیه مضاعف بخشید تا از ملت آلمان و شایستگی آنان برای حضور دوباره در جامعه جهانی و شرکت در جام جهانی دفاع کنند, لوئیز فیلیپه اسکولاری، ملقب به فیل بزرگ مربی تیم ملی فوتبال برزیل است که با اظهارنظر خود هر چند تا حدودی محافظه کارانه بازیکنان تیم ملی برزیل را تحریک به جانبداری از مردم معترض کرد. جائی که فیل بزرگ گفت: «به نظر من تظاهرات می تواند رخ بدهد، اگر طبیعی باشد. اگر بدون آشوب باشد. این دموکراسی است. این یک اتفاق اجتماعی است. هر فردی حق دارد که علیه این یا آن اعتراض کند. اما نمی دانم که این بار هم این اتفاق رخ می دهد یا نه! (۱)
در پی این اظهار نظر بود که کادر رهبری و بازیکنان تیم ملی این کشور با کسانی که خواهان ”برزیل بهتر” در کشور فوتبال خیز جهان هستند اعلام همبستگی کردند.

در تاریخ جام جهانی فوتبال کمتر دیده شده که کشور میزبان این چنین با اعتراضات و تظاهرات گسترده روبرو شود. شاید بتوان اسپانیا را که در سال ۱۹٨۲ میزبان دوره سیزدهم جام بود با وضعیت برزیل مقایسه کرد اما بگونه دیگر. جنگی که در اسپانیا سوسیالیستها/ محافظه کاران/ کاتالیستها/ ناسیونالیستهای باسکی و اهالی کلیسا علیه میزبانی اسپانیا شروع کرده بودند خیلی زود از کانالی واحد خاموش شد و همه از جمله کارپلو یکی از روسای چپگرای اسپانیا پذیرفتند که تا پایان جام جهانی منازعه ای نداشته باشند و همه متحد برای برگزاری با شکوه جام کوشش کنند!

اما در برزیل وضعیت بگونه دیگری رقم خورده و برای نخستین بار است که فیفا و دولت دیلما روسف این چنین با اعتراضات اجتماعی بزرگی روبرو می شوند. روماریو نماینده سوسیالیستها در پارلمان برزیل و یکی از بزرگان فوتبال این کشور که در مخالفت با مافیای فیفا به مارادونای دوم مشهور است در محکوم کردن هزینه های تحمیلی میزبانی جام جهانی به ملت و گروههای فقیر, زاغه نشین, کارگران و زحمتکشان این کشور آماری را در اختیار افکار عمومی قرار داد که بحران را حادتر و وخامت اوضاع را تشدید کرد.

روماریو، هم در جریان برگزاری جام کنفدراسیونها و هم بعد از آن بارها دولت برزیل و سران فیفا را آماج حملات خود قرار داده و گفته: پولی که تا کنون صرف ساخت ورزشگاه‌های جام‌ جهانی در برزیل شده، معادل هزینه ساخت ٨ هزار مدرسه، خرید ٣۹ هزار دستگاه اتوبوس و ساخت ۲٨ ورزشگاه در سراسر برزیل است. من به عنوان روماریو برزیلی حرف می‌زنم نه بازیکن فوتبال و سیاستمدار. با پولی که صرف ساخت ورزشگاه مانی گارینشا در برازیلیا شد می‌توان ۱۵ هزار خانه برای خانواده‌های کم‌درآمد ساخت. برزیل دو برابر هزینه آلمان در جام جهانی ۲۰۰۶ و آفریقای جنوبی در سال ۲۰۱۰ هزینه کرده است. آیا این خوب است؟ می‌توان چنین هزینه‌هایی را توجیه کرد؟

او افزود: رییس کنونی کشور ما فیفا است. فیفا در دولت برزیل یک دولت دیگر راه انداخته است و در حال حکمرانی است. فیفا از برگزاری جام‌جهانی در برزیل ۴ میلیارد ریل (واحد پول برزیل) به جیب می‌زند؛ بدون آن‌ که حتی یک ریل هم مالیات بدهد. این یعنی فیفا سیرکی در برزیل به راه انداخته است و فقط پول به جیب می‌زند؛ بدون آن‌که سودی داشته باشد. فیفا و دیلما روسف می‌خواهند فقط پول به جیب بزنند؛ بدون آن‌ که سودی برای برزیل داشته باشند. آنها در پی فقیر کردن مردم هستند و به مردم برزیل احترام نمی‌گذارند.

علاوه بر میزبانی جام جهانی فوتبال, برزیل میزبان بازیهای المپیک ۲۰۱۶ نیز هست. کارشناسان اقتصادی معتقدند ممکن است این کشور به سرنوشتی مشابه یونان که میزبان بازیهای ۲۰۰۴ آتن بود دچار شود و میلیاردها بدهی روی دست دولت و مردم گذارد.

بحران حادتر می شود

معلمان در سائوپولو، رانندگان اتوبوس در شهر ریودوژانیرو، پلیس در ایالت شمال شرقی, کارگران و کارمندان در نقاط مختلف, همه در تظاهرات هستند. هر کسی این روزها در حال اعتصاب یا تهدید به اعتصاب کردن است. برزیل با شرایط خاصی روبه روست. کشور حدود سه هفته با میزبانی جام جهانی فاصله دارد. کشته شدن پی در پی کارگران شاغل در ساخت استادیوم ها و فشار فیفا برای اتمام زودتر از موعد مقرر خشم و اعتراض مردم را دو چندان کرده و اتحادیه های نیرومند کارگری برزیل از حقوق کارگران کشته شده و بقیه کارگران شاغل بشدت دفاع کرده و برنامه ریزی اعتصابات را در دستور کار خود قرار داده اند.

در روی دیگر بحران در پی اعلام دولت برزیل مبنی بر تلاش برای اعمال قوانین ضدتروریستی در مدت رقابت‌های جام جهانی، گروه‌های حقوق بشری این کشور به دلیل احتمال سرکوب تظاهرات ضددولتی به این بهانه، نگرانند. هومبرتو کاستا، از رهبران احزاب کارگری در این‌باره می‌گوید: قانون ضد تروریسم نیاز است، اما قانون فعلی در توصیف و روشن کردن مفاد قانونی مورد خود موفق عمل نکرده و به همین دلیل ممکن است افرادی که فعالیت‌هایی از قبیل اعتراضات اجتماعی انجام می‌دهند، در معرض زندانی‌ شدن قرار گیرند. سازمان عفو بین‌المللی نیز بر این نکته تاکید کرده است که قانون مزبور می‌تواند وضعیت نحوه رفتار نیروهای پلیس با ناآرامی‌ها و همچنین آزادی بیان را که حق افراد است، بدتر کند.

نگاه کوتاه به برزیل

برزیل کشوری است که متوسط حقوق ۶۳۹ یورو و حداقل آن ۲۳۶ یورو است اما برای رفع نیازهای اساسی، یک خانواده باید ۱۰۰۰ یورو درآمد داشته باشد، این در حالی است که قیمت ها افزایش یافته است. از سوی دیگر نرخ تورم از ۳/۶ درصد در سال ۲۰۰۷ به ۶/۵ درصد در سال ۲۰۱۳ افزایش یافته است. برای مثال آیفون ۵ در برزیل که خود از تولیدکنندگان بزرگ گوشی های هوشمند است ۸۹۳ یورو، یعنی بسیار گرانتر از آمریکا و چین است.
همچنین اتومبیل و وسایل الکترونیکی منزل ۵۰ درصد گرانتر از بسیاری از کشورهای صنعتی است و قیمت کالاهای اساسی مانند برنج، سبزیجات، مرغ و همچنین قیمت مسکن بسیار افزایش یافته است. برای نمونه قیمت اجاره بها ۱۱۸ درصد افزایش داشته است.
در کشوری که هفتمین قدرت اقتصادی جهان است، ۶ درصد جمعیت در زاغه ها زندگی می کنند. این محله های فقیرنشین بطور غیرقانونی اشغال شده اند و فاقد زیرساخت های توسعه است. در شهرهای بزرگ گاهی تا ۵۰ درصد جمعیت زاغه نشین اند.
هزینه های برگزاری جام جهانی فوتبال برای کشوری که در تلاش برای ارائه خدمات عمومی جامع و با کیفیت خصوصا بهداشت، آموزش و حمل و نقل می باشد بسیار بالا و طاقت فرساست.

۱. منبع یورو نیوز http://persian.euronews.com

استفاده از این مطلب با ذکر منبع سایت اخبار روز بلامانع است.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۰)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست