یادداشت سیاسی سیاسی دیدگاه ادبیات زنان جهان بخش خبر گفتگو آرشیو  
  اجتماعی اقتصادی مساله ملی تاریخ - یادبود کارگری گزارش حقوق بشر ورزش گوناگون پاورقی  
   

باز هم پای یک بانک در میان است
شهرداری تهران پارک ها و میادین تره بار را می فروشد


• پارکی با مساحت ۷۱ هزار متر مربع در غرب تهران، باز هم با مصوبه کمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران قرار است تبدیل به آپارتمان و برج شود. این بار هم پای یک بانک در میان است، توافق بانک و شهرداری تهران باز هم فضای سبز پایتخت را نابود می کند ...

اخبار روز: www.akhbar-rooz.com
يکشنبه  ۱۴ ارديبهشت ۱٣۹٣ -  ۴ می ۲۰۱۴طرح تفصیلی دور زده شد؛ زمینی هفت‌هکتاری که قرار بود پارکی شود برای شهروندان منطقه پنج، اکنون به برج و پاساژ تبدیل می‌شود. شهرداری آن را به قیمت ۴۷۰میلیاردتومان به بانک انصار فروخته است. ٣۷۰میلیاردتومانش خرج بزرگراه صدر شده و صدمیلیاردش خرج بزرگراه امام‌علی.

به گزارش شرق، شهرداری تهران قبلا رقم ۶۷۰میلیارد تومان را به‌عنوان هزینه احداث اتوبان صدر عنوان کرده بود اما اعضای شورا رقم سه‌هزارمیلیاردتومان را به‌عنوان هزینه‌های صدر عنوان می‌کنند؛ هزینه‌ای که هرچه می‌گذرد منابع تامینش بیشتر مشخص می‌شود. تهاتر با بابک زنجانی و گودبرداری ایران‌زمین برخلاف طرح تفصیلی در شهرک غرب و بدهی ۴۰۰میلیاردتومانی به بابک زنجانی و این‌بار هم دورزدن طرح تفصیلی و فروش زمینی که قرار بود پارک شود؛ پارک مادر. زمین ۷۱هزارمترمربع مساحت دارد، جایی درست بغل گوش شهرداری منطقه پنج بین خیابان شهید الهی، بهنام و بزرگراه کاشانی در غرب تهران.
گودبرداری بدون پروانه ساخت ادامه دارد و زمین با مصوبه کمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران قرار است به آپارتمان و برج تبدیل شود؛ کمیسیونی که در سال‌های گذشته محل تغییر طرح تفصیلی بوده است به‌نفع تراکم‌فروشان و در راستای درآمدزایی شهرداری؛ جایی برای تسهیل فروش و تغییر کاربری باغات، فضای سبز، پارک‌ها و پهنه‌های با ارزش شهر. هرچند که رییس کمیسیون شهرسازی شورای شهر از تغییر رویکردها در کمیسیون ماده ۵ و شورایعالی معماری و شهرسازی سخن گفته و آشفته‌کردن خواب کسانی که مجوزهایی اینچنینی گرفته‌اند اما بولدوزر‌ها هنوز مشغول کارند و گودبرداری در این پهنه هنوز ادامه دارد.
محمد حقانی، رییس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران در جلسه غیرعلنی گذشته شورای شهر با ارایه گزارشی از روند ساخت‌وساز در زمین‌هایی که به نام فضای سبز و «پارک مادر» در طرح تفصیلی از آنها یاد شده، به شهرداری تذکر داد از ساخت‌وساز در این منطقه فورا جلوگیری کند.
وی گفت: «کمیسیون ماده ۵ شهرداری هم در فرآیندی که جزییات آن برای شورای شهر دوره چهارم روشن نیست، رای به تغییر کاربری این پارک و ساخت‌وساز در آن داده است، در حالی که این کار غیرقانونی است و کمیسیون ماده ۵ نمی‌تواند زمینی که کاربری سبز داشته و دارد را با یک مصوبه، تبدیل به ساختمان و برج کند.»
حقانی درباره تخلفات صورت‌گرفته در این زمین گفت: «مالک جدید این زمین (بانک) درخواست ساخت‌وساز و تغییر کاربری این پارک را به کمیسیون ماده ۵ برده و مصوبه گرفته. اولا این حق را نداشتند که فضای سبز و کاربری سبز اراضی را تغییر دهند و مسکونی و اداری و تجاری کنند، چون در طرح جامع و تفصیلی، این زمین به‌عنوان کاربری فضای سبز معرفی و تعیین شده است. ثانیا روند تملک این زمین توسط شهرداری و واگذاری آن به بانک مزبور برای ساخت‌وساز، قانونی نیست. شهرداری حق ندارد زمینی را که به‌عنوان فضای سبز و به قیمت فضای سبز از مردم خریده، به قیمت اراضی تجاری، مسکونی و اداری به بانک‌ها و بنگاه‌های اقتصادی واگذار کند، این کار باعث بی‌اعتمادی مردم به روند موجود در مدیریت شهری می‌شود.»
محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفته «پروژه را متوقف می‌کنیم.» حالا باید منتظر ماند و دید که این وعده رییس کمیسیون معماری محقق و پروژه متوقف و گود پر می‌شود؟ اتفاقی که اگر بیفتد سومین موفقیت کمیسیون معماری و محیط‌زیست در راستای تحقق طرح تفصیلی پس از باغ معنوی و گود ایران‌زمین خواهد بود و این‌بار گودها به‌نفع برج‌سازان و تراکم‌فروشان حفر نمی‌شوند بلکه در راستای منافع شهروندان پر می‌شوند. هرچند پرکردن گود هم هزینه‌های زیادی را به شهر تحمیل می‌کند و چندان هم ایمن نیست.

برج سازی در پارک مادر تهران
باز هم پای یک بانک در میان است
خبر آنلاین: پارکی با مساحت ۷۱ هزار متر مربع در غرب تهران، باز هم با مصوبه کمیسیون ماده ۵ شهرداری تهران قرار است تبدیل به آپارتمان و برج شود. این بار هم پای یک بانک در میان است، توافق بانک و شهرداری تهران باز هم فضای سبز پایتخت را نابود می کند.
امید سلیمی بنی: باز هم قرار است از فضای سبز تهران کم شود و به جای آن، ساختمانهای سیمانی بالا برود، این بار، فاجعه زیست محیطی نه مانند باغ معنوی در شمال تهران بلکه در غرب این کلانشهر اتفاق افتاده، جایی درست بغل گوش شهرداری منطقه ۵ یعنی زمین های شرق منطقه پنج.
هنوز هم در یک جستجوی ساده اینترنتی می توان نشانی این زمین را به نام پارک مادر یافت.
پارکی که این روزها دستخوش ساخت و ساز شده و گودبرداری‌های عمیق، درست همانطور که در باغ معنوی جمشیدیه تهران اتفاق افتاده بود، دل این پارک را می کند.
بررسی‌ها و مشاهدات میدانی خبرآنلاین نشان می دهد حتی در روزهای تعطیل هم در عمق این گودبرداری‌ها، ماشین های سنگین مشغول حفاری و پایین رفتن هستند. انگار باز هم قرار است آنچه در گودبرداری خیابان ایران زمین و پروژه آسمان خراش بابک زنجانی تکرار شد، اینجا هم اتفاق بیفتد.
بررسی سوابق این زمینی که برجسازان یک بانک در آن مشغول ساخت و ساز هستند، نشان می دهد شهرداری در گذشته های دور، ۷۰ هکتار از اراضی این منطقه را از مردم خریده تا برای آنها پارک بسازد. تا لحظه تنظیم این گزارش، نزدیک به ۹۰ درصد این زمین ها به سازمانهایی مانند شرکت تعاونی فرهنگیان واگذار شده و ساختمان سازی برای فرهنگیان، اینجا را تبدیل به شهرکی برای اهالی آموزش و پرورش کرده است، تنها چیزی که از آن پهنه بزرگ باقی مانده، زمینی به مساحت ۷۱ هزار متر مربع است که از دیرباز تاکنون، کاربری فضای سبز برای آن در نظر گرفته شده است.
این پارک قرار بود در شرق شهرداری منطقه ۵، بین خیابان شهید الهی، بهنام و بزرگراه کاشانی ساخته شود، ولی اکنون بولدوزرها در آن کار می کنند.
این کاربری برای پارک شدن، حتی در طرح های جامع اول و دوم شهر تهران نیز به تایید رسیده بود و سال ۹۱ نیز با اعلام عمومی و رسمی طرح تفصیلی شهر تهران، این زمین به عنوان "پارک مادر" معرفی شد، ولی شهرداری تهران در اقدامی پرسش برانگیز، این زمین را به یکی از بانکها واگذار کرد تا این بانک، تصمیم به ساخت و ساز مسکونی، اداری و تجاری در آن بگیرد.

تذکری که شهرداری نشنیده گرفت
یکشنبه هفته گذشته، در جلسه غیرعلنی شورای شهر تهران، یکی از اعضای شورا، در تذکری، از شهرداری تهران خواست کاربری سبز این اراضی، را تغییر ندهد. محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با ارائه گزارشی از روند ساخت و ساز در زمین هایی که به نام فضای سبز و "پارک مادر" در رح تفصیلی از آنها یاد شده، به شهرداری تذکر داد از ساخت و ساز در این منطقه فورا جلوگیری کند، ولی تنها پاسخی که او شنید، دو روز بعد، در جلسه علنی روز سه شنبه شورای شهر، رقم خورد.
احمد دنیامالی، رئیس کمیسیون عمران شورای شهر، در مقابل این تذکر، با ارائه اسناد، مدارک و نقشه های هوایی اعلام کرد زمین مورد اشاره ۷۱ هکتار (۷۱۰ هزار متر مربع) نیست، بلکه تنها ۷.۱ هکتار (۷۱ هزار متر مربع) است.
حقانی پس از جلسه علنی روز سه شنبه به خبر آنلاین گفت: "شهرداری تاکنون پاسخی به تذکرم نداده، ولی پاسخی از سوی یکی از اعضای شورای شهر در جهت اصلاح مقدار وسعت زمین داده شد، در حالی که تذکرم را برای اصلاح این روند به شهردار محترم تهران داده بودم. منتهی یکی از اعضای شورای شهر پاسخ من را داد که تاکنون سابقه ای از این نوع پاسخگویی در شورای شهر نداشته ایم."
او درباره روند قانونی واگذاری مجوز ساخت و ساز در اراضی پارک مادر، توضیح داد: "ظاهرا با توافقی که بین شهرداری تهران و یکی از بانکهای کشور صورت گرفته است، این زمین به بانک واگذار شده و آنها هم درخواست ساخت و ساز و بلندمرتبه سازی کرده اند. کمیسیون ماده ۵ شهرداری هم در فرآیندی که جزئیات آن برای شورای شهر دوره چهارم روشن نیست، رای به تغییر کاربری این پارک و ساخت و ساز در آن داده است، در حالی که این کار غیرقانونی است و کمیسیون ماده ۵ نمی تواند زمینی که کاربری سبز داشته و دارد را با یک مصوبه، تبدیل به ساختمان و برج کند."
رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر درباره تبعات تبدیل شدن این پارک به ساختمان های بلند گفت: "چیزی که مهم است، این است که قرار بوده این زمین تبدیل به پارکی به نام پارک مادر شود. من به لحاظ متقارن بودن با تولد دخت گرامی پیامبر و روز مادر، این تذکر را دادم. چرا باید اجازه بدهیم نام زیبای این پارک از بین برود؟ و این زمین، تبدیل به ساخت و ساز اداری، تجاری و مسکونی شود. یکی از محورهای اصلی تاکیدات رهبر انقلاب هم در دیدار شورای شهر با ایشان، این بود که اجازه ندهید باغات از بین برود. تبدیل زمینی با کاربری فضای سبز به ساخت و ساز هم دقیقا مخالف فرمایشات ایشان است."
حقانی درباره تخلفات صورت گرفته در این زمین گفت: "مالک جدید این زمین (بانک) درخواست ساخت و ساز و تغییر کاربری این پارک را به کمیسیون ماده ۵ برده و مصوبه گرفته. اولا این حق را نداشتند که فضای سبز و کاربری سبز اراضی را تغییر دهند و مسکونی و اداری و تجاری کنند، چون در طرح جامع و تفصیلی این زمین به عنوان کاربری فضای سبز معرفی و تعیین شده است. ثانیا روند تملک این زمین توسط شهرداری و واگذاری آن به بانک مزبور برای ساخت و ساز، قانونی نیست. شهرداری حق ندارد زمینی را که به عنوان فضای سبز و به قیمت فضای سبز از مردم خریده، به قیمت اراضی تجاری، مسکونی و اداری به بانکها و بنگاه های اقتصادی واگذار کند، این کار باعث بی اعتمادی مردم به روند موجود در مدیریت شهری می شود. "
با وجودی که این عضو شورای شهر، درباره این زمین، نظراتی از این دست دارد، ساخت و ساز همچنان درپارک مادر ادامه دارد.

سالاری: این پروژه متوقف می شود
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر هم نظری مانند همکار خود، محمد حقانی دارد. او درباره این زمین به خبرآنلاین می گوید: " تذکر آقای حقانی درست است، آقایان مالک ۷۰ درصد این ملک را به سمت درآمد زایی برند و دست به ساخت و ساز زدند، ولی اجازه ادامه کار را به آنها نخواهیم داد و به زودی این پروژه متوقف می شود."
محمد سالاری، درباره لزوم حفظ باغات و فضای سبز تهران معتقد است: "زمین یاد شده که شرق شهرداری منطقه ۵ است، هنوز هم از نظر ما باغ و فضای سبز محسوب می شود و صیانت از باغات یکی از اولویتهای مهم شورای شهر دوره چهارم است. با تلاش همکاران شورا در این دوره، همه روزه شاهد حضور شهروندان محلات در شورا هستیم که به تغییر کاربری های اراضی از پهنه های فضای سبز به مسکونی و اداری و تجاری اعتراض می کنند. بعضا این نظارت اجتماعی آنقدر سرعت گرفته که گزارشهای مردمی اغراق آمیز به نظر می رسد ، ولی شورای شهر درباره فضای سبز مزبور در منطقه ۵ به صورت جدی وارد خواهد شد و اجازه این کار را نمی دهیم."
پیش از این نیز محمد سالاری به عنوان عضو ناظر شورای شهر تهران در شورای عالی شهرسازی و معماری، پیشنهاد داده بود مصوبات کمیسیون ماده ۵ شهرداری درباره تغییر کاربری باغ معنوی جمشیدیه، لغو شود. پیشنهادی که به تصویب رسید و باغ جمشیدیه، همچنان فضای سبز باقی ماند.


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:

Facebook
    Delicious delicious     Twitter twitter     دنباله donbaleh     Google google     Yahoo yahoo     بالاترین balatarin


چاپ کن

نظرات (۱)

نظر شما

اصل مطلب

بازگشت به صفحه نخست